Борги потрібно платити чи не створювати. Але іноді клієнти фінансових установ стикаються з ситуаціями, коли виплачувати заборгованість через ситуації, що змінилася просто нічим. Існує кілька способів, як на законних підставах не платити кредит банку або мікрофінансової організації. Але кожен з них має особливості, нюанси і застосовується лише в окремих випадках.
Наявність боргу зобов’язує його виплатити. Але закон захищає позичальника і надає можливість законно не погашати заборгованість в наступних випадках:
Домогтися анулювання договору без знань законодавства практично неможливо, а послуги юристів коштують недешево. Інші способи законно уникнути виплат по кредиту для більшості боржників реальніші.
Банкрутство фізичної особи часто розглядається як варіант, як легально не платити кредит банку або МФО. Ця процедура дозволяє сумлінним боржникам позбутися від боргів через реструктуризацію або продаж майна і списання частини боргів.
Процедура банкрутства тривала й непроста. Боржник може позбутися всього майна, крім особистих речей та єдиного житла, а після її завершення йому потрібно буде 3 роки повідомляти про свій статус при зверненні за позикою до фінансової установи. Якщо потрібно знайти не просто спосіб, як не платити кредит за законом, а рішення проблеми, найчастіше простіше домовитися з фінансовою установою про реструктуризацію заборгованості і надання розстрочення чи відстрочення.
Почекати термін позовної давності – законний спосіб не платити кредит фінансовій установі. Це період часу, протягом якого кредитор має права на захист своїх прав і інтересів в судовому порядку. За загальними правилами він становить 3 роки, але в окремих випадках може бути збільшений шляхом внесення відповідного пункту в договір або на підставі закону.
Заявити про закінчення строку позовної давності можна лише в суді. Без заяви боржника він не застосовується. Коли банк або МФО звернеться до судових органів і зробить це взагалі – заздалегідь невідомо.
Визнання боргу перериває перебіг строку позовної давності. Відмова суду в позові не приводить до списання кредиту, і заборгованість нікуди не дівається. Банк або МФО як і раніше зможе спробувати стягнути її в позасудовому порядку або продати третім особам.
Несплата кредиту несе певні ризики. Притягнути до кримінальної відповідальності сумлінного позичальника, навіть перестав платити по боргах, не мають права. Але боржник може зіткнутися з такими негативними наслідками:
Головний наслідок для боржника – втрата репутації надійного позичальника. Несплата кредиту негативно впливає на кредитний рейтинг людини, і отримати нову позику йому стає складно або зовсім неможливо.