https://kreditsonline.com.ua/uk/blog/poruka-za-kredytnym-dohovorom/Порука за кредитним договором

Порука за кредитним договором: обов’язки, права і ризики

З проханням виступити гарантом по позиці може звернутися чоловік, дитина, родич або близький друг. Підтримка близької людини при оформленні позики – питання делікатне. Перш ніж погоджуватися, варто зрозуміти, чим ризикує поручитель по кредиту і наскільки благонадійний позичальник, який звернувся за допомогою.

Для чого потрібен поручитель по кредиту

Поручительство по кредитному договору

Для позичальника підтримка у вигляді гарантії від фінансово благополучного людини дає додаткові можливості.

 • Отримати кредит готівкою під знижений відсоток. Для банків і фінансових компаній діє правило: чим нижче ризик, тим нижче відсоток.
 • Взяти значну суму на довгий термін. Коли є поручитель, фінансова установа розглядає співпозичальників в сукупності.
 • Не надавати в заставу особисте майно.
 • Збільшити шанс на схвалення, якщо немає особистої фінансової історії або офіційної роботи.

Для банків поручительство дає право висунути вимоги з оплати позичальників. Гарант несе повну відповідальність за позичальника, і в разі порушення ним договору, зобов’язаний виплатити борг установі.

Як оформляються зобов’язання

 • Для укладення договору необхідно зібрати пакет документів:
 1. анкета із зазначенням особистих даних;
 2. згода на обробку персональних даних та подання відомостей в БКІ;
 3. паспорт, ідентифікаційний код;
 4. довідка з місця роботи про доходи за останні 6 місяців;
 5. інші документи на вимогу установи.
 • Після розгляду заявки банк запрошує на підписання документів:
 1. договір позики;
 2. угода про поручительство.
 • Відносини можуть бути оформлені одним кредитною угодою, в який вписуються: позичальник, солідарний гарант або майновий поручитель. *

Майновий поручитель відповідає перед банком ліквідною власністю. Коли договір порушується 2 і більше місяці поспіль, фінансова компанія має право вилучити предмет застави і продати з торгів.

Гарантів може бути кілька, як правило, не більше 3. Важливо розуміти, що всі поручителі будуть нести спільну відповідальність з одержувачем позики, якщо інше не прописано в договорі.

Трапляється, що людині дзвонять з кредитної установи та повідомляють про наявність боргу за поручительство, яке не оформлялося. Так буває, коли позичальник вказує дані знайомих в заявці на позику, а потім злісно не платить. Якщо борг був переданий в руки колекторам, подібні дзвінки можуть бути.

Важливо розуміти, що оформити додаткове забезпечення без акцепту поручителя неможливо. Відповідальність поручителя за несплату кредиту настає тільки після підписання кредитного договору разом з позичальником. Якщо через неоформленого зобов’язання на вашу адресу надходять погрози, слід звернутися в поліцію.

Чи можна відмовитися від договору і як чинити, якщо позичальник не платить

Після підписання паперів відмовитися від виконання домовленості можливо, тільки коли вихідні параметри позики були змінені без письмової згоди гаранта.

 1. При реструктуризації договору, коли збільшується термін і сума переплати.
 2. Якщо були надані кредитні канікули і збільшився термін позики.
 3. Коли були підвищені відсотки по кредиту.

Якщо одержувач кредиту відмовився платити, банк має право пред’явити претензію поручителю. В цьому випадку рекомендується вжити заходів.

 1. Вийти на контакт з позичальником і з’ясувати причини. За сторонніх людей доручаються рідко, слід поговорити з близькою людиною і разом знайти вихід з ситуації.
 2. Якщо домовитися не вийшло або людина не йде на контакт, доведеться сплачувати борг самостійно або солідарно з іншими гарантами. Потрібно зберігати всі платіжні квитанції, в подальшому документи послужать підставою для претензії на адресу позичальника на компенсацію витрат.

Що робити, якщо поручитель помер або виїхав в іншу країну

Смерть поручителя по кредиту не є фактом припиненням зобов’язань. Згідно зі статтею ст. 1282 Цивільного кодексу України всі права і обов’язки перед кредитними установами переходять спадкоємцям. Перед прийняттям спадщини слід довідатися про наявність у покійного проблемних позик, гарантій та інших зобов’язань перед третіми особами.

Якщо приймачі не мають можливості і бажання нести зобов’язання, фінансова установа має право подати позов до суду і добиватися вилучення майна порівнянного за вартістю з сумою боргу.

Сам факт поруки не може бути перешкодою для переїзду в іншу країну, якщо платежі вносяться справно. Однак, якщо є суперечки по кредитному договору, громадянина можуть не випустити з України.

Коли співпозичальник поїхав за кордон і настав факт порушення, банк буде розшукувати боржника і поручителя через родичів. Якщо вийти на контакт не вийде, установа подасть позов до суду з вимогою про вилучення майна гаранта.

Як повернути гроші, які ви заплатили за позичальника

 1. Якщо гарант розплатився за боргами позичальника, слід зробити дії по компенсації витрачених коштів.
 2. До того, як здійснювати виплату, слід повідомити боржника про претензії банку. Надіслати повідомлення потрібно рекомендованим листом. Це необхідно зробити з метою запобігання спору між поручителем і позичальником, коли останній може заявити, що про існування проблеми не знав і з вимогою не згоден. (наприклад, проти нарахованих відсотків, штрафів).
 3. Якщо установа подала в суд на гаранта, той має право відправити клопотання на залучення позичальника до виставленої позовної заяви. Стаття 556 Цивільного кодексу України захищає інтереси поручителя і зобов’язує позичальника компенсувати гаранту всі сплачені кошти на погашення кредитних зобов’язань, включаючи відсотки і пені. Нотаріального оформлення боргу не потрібно.
 4. Запросити у банку оригінали документів, що підтверджують перерахування і закриття договору (ст. 556 ЦКУ, п.1): платіжні доручення з відміткою про виконання, договір поручительства, кредитну угоду. Скани і завірені копії не підійдуть.
 5. Складіть вимогу про відшкодування сплачених сум. Додатково можна вимагати від позичальника оплату своїх послуг і судові витрати. Витрати на юридичні послуги також можна включити в суму позову.
 6. Якщо судом було прийнято позитивне рішення, а боржник не виконує постанову суду, слід звернутися до державних судових виконавців. Після відкриття провадження боржнику надається термін до 7 днів на добровільне виконання, після закінчення пристави вправі арештовувати рахунки в банках, заборонити виїзд за кордон і вилучити цінне майно.

Наслідки неповернення кредиту позичальником і поручителем

При ухиленні обох сторін від зобов’язань, заходи примусового відшкодування від кредитора будуть застосовуватися до позичальника і гаранта.

 1. Банк дзвонить всім особам, зазначеним в кредитному договорі, вимагає оплату.
 2. Якщо протягом 1-3 місяців проблема не вирішується, банк заносить всіх осіб в чорний список, передає інформацію в БКІ та подає позовну заяву на учасників угоди. Приходить повістка в суд за місцем реєстрації.
 3. При іпотеці, автокредиті або іншого заставного забезпечення, майно вилучається і продається з торгів.
 4. Проводиться очне або заочне слухання, виноситься рішення суду.
 5. Після того, як суд задовольняє вимогу кредитної установи, борг передається виконавцям.
 6. Через сім днів можуть заарештувати банківські рахунки всіх учасників договору, заборонити виїзд за кордон.
 7. Коли коштів для погашення на рахунках недостатньо, пристави вживають заходів по вилученню цінного майна співпозичальника і боржника.
 8. Можливий варіант, коли банк подає позов через 4 місяці і більше або продає борг колекторському агентству. Кожен випадок розглядається індивідуально. Термін позовної давності поручителя по кредиту становить 3 роки, за цей час банк повинен подати позов до суду.

Чи може поручитель взяти кредит

Погоджуючись на надання гарантії, слід бути готовим до обмеження фінансового ліміту. При розгляді заявки банк розглядає поруку, як додаткове фінансове навантаження. У разі проблем з виплатою у позичальника, обов’язок ляже на плечі гаранта і може затруднити виплати за власним кредитом. Інформація про наявність позик і зобов’язань вказується в анкеті.

Коли є порушення договору, отримати фінансування буде важко, тому що інформація по простроченням буде відображена в КІ учасників кредитного договору.

Чи відображається поручительство в кредитній історії

Надання гарантії по кредиту впливає на КІ людини. Банки і фінансові компанії подають відомості в бюро кредитних історій на всіх учасників договору. Як було сказано вище, гарант виступає солідарно з позичальником за договором. Невиконання зобов’язань основного боржника тягне за собою негативну оцінку в кредитній історії поручителя.

Потрібно проаналізувати фінансову репутацію людини. Які були позики в минулому, чи були допущені прострочення, причини порушень. Якщо раніше були проблеми з виконанням зобов’язань, рекомендується делікатно відмовити в поручительстві. Краще отримати негативну реакцію зараз, ніж в майбутньому мати проблеми і зіпсувати відносини назавжди.

Кращий кредит за 5 хвилин!
Відправ заявку та отримай список організацій з кращими умовами
+380