https://kreditsonline.com.ua/uk/blog/kredyt-bez-zhody-cholovika/Кредит без згоди чоловіка
Получи беспроцентный кредит!
Отправь заявку и получи список организаций с лучшими условиями

Кредит без згоди чоловіка

Люди, які перебувають у шлюбі мають, як рівні права на спільно нажите майно, так і рівні обов’язки перед кредиторами. Така відповідальність прописана в 4 частини 65 статті Сімейного кодексу України. Правда, є одна поправка, інший член подружжя несе відповідальність тільки в разі, якщо позика була взята на потреби сім’ї.

Такі майнові суперечки багатогранні, а в законодавстві передбачено широке розгалуження принципів вирішення питань. Обговоримо, чи потрібен дозвіл чоловіка на отримання кредиту, чи повинна дружина платити кредит чоловіка і чи можна закласти спільне майно без відома чоловіка.

Чи потрібна згода чоловіка на оформлення кредиту в банку або МФО

Кредит без згоди чоловіка

Згідно з положеннями 3 частини 65 статті Сімейного кодексу України, другий член подружжя повинен бути згоден з висновком певного спектру договорів. Це угоди, що стосуються цінного майна, а також договори, які потребують державної реєстрації або нотаріального засвідчення. У всіх інших випадках згода іншої сторони додатково не потрібна.

Діє презумпція, в рамках якої визнається, що подружжя діють за згодою один одного, поки не доведено протилежне. Це прописано в 2 частини 369 статті Цивільного кодексу України та у 2 частині 65 статті Сімейного кодексу України. Положення стосуються і розпорядження спільним майном.

Кредитну угоду не відносить до таких, які потрібно нотаріально завіряти і державно реєструвати. Отже, і письмова згода другого з подружжя для його укладення не потрібна.

При взятті споживчих кредитів на невеликі суми, в банках і МФО можуть не вимагати письмову згоду другого члена подружжя свого майбутнього боржника. Проте великі організації нерідко все-таки просять, щоб чоловік / дружина надав свій нотаріально завірений дозвіл. Це допомагає їм застрахуватися від зловживань.

Чи можна отримати кредит під заставу майна без згоди другого з подружжя

Кредит під заставу нерухомості дозволяє отримати значний обсяг коштів, позбувшись від необхідності доводити банку свою платоспроможність. Будь-яка повнолітня людина може взяти кредит під заставу власного майна. Якщо цей громадянин перебуває в шлюбі, все складніше.

Розпоряджатися майном, нажитим до весілля, кожен має право одноосібно. Щоб закласти його, не потрібен дозвіл чоловіка/дружини, а ось взяти кредит під заставу, скажімо, загальної квартири, не вийде. У такому випадку потрібна письмова, нотаріально завірена згода другого з подружжя.

Відповідне рішення було винесено Верховним судом України, постанова № 14-325цс18 від 21 листопада 2018 року. Крім нотаріально завіреної згоди другого з подружжя на проведення операції, потрібно також дозвіл всіх інших співвласників нерухомості, якщо вони є.

Якщо майбутній позичальник не може або не бажає отримувати дозвіл від інших співвласників, він не має права використовувати весь об’єкт нерухомості в якості застави. Щоб отримати кредит, йому потрібно буде виділити свою частку нерухомості і нотаріально оформити окреме право власності, тоді у кредитора не буде підстав вимагати згоди співвласників.

Деякі недобросовісні кредитори все ж можуть оформити угоду, не вимагаючи згоди одного з подружжя. В такому випадку у людини, яка ділить з боржником право власності, будуть всі підстави, щоб звернутися в поліцію для відкриття кримінальної справи і до суду для визнання угоди недійсною.

Чи повинен хтось із подружжя сплачувати борг за другого, якщо той взяв кредит без його відома

Наявність кредитних зобов’язань, про які не знав інший член подружжя, нерідко виявляється на етапі підготовки шлюборозлучного процесу. Недобросовісні дружини/чоловіки можу брати позики на етапі натягнутих відносин, маючи намір частково піти від відповідальності. Законодавчі акти створюють для цього сприятливий грунт.

Згідно з рішенням Верховного суду України від 01.11.2017 у справі №6-2830цс16, чоловік/дружина боржника ділить з ним борг. Кожен з них повинен виплачувати по 50% від суми заборгованості навіть у разі, якщо друга сторона не знала про оформлення кредиту. Так, це рішення в деякій мірі суперечить чинному законодавству, але захищає кредиторів від шахрайських схем.

Іншими словами, один із подружжя зобов’язаний платити кредит за першого, але з однією поправкою: тільки за рішенням суду і за умови, що кредит був витрачений на сімейні потреби.

Розглянемо закон в дії

Уявіть ситуацію, що в подружній парі чоловік і жінка однаково працюють. Чоловік бере кредит на покупку моторного човна, який використовується ним в особистих цілях, скажімо, для поїздок з друзями на риболовлю. Дружині чоловік каже, що зібрав потрібні кошти на цю покупку. Наявність кредиту виявляється тільки в ході шлюборозлучного процесу. Чи повинна вона платити половину суми кредиту? Ні, якщо чоловік взяв кредит без відома дружини, але тільки в разі, якщо їй вдасться довести, що про кредит вона не знала.

Виходить, що цей човен підпадає під визначення юридичного терміну «секретний борг чоловіка». Це така заборгованість, про яку не відомо до певного моменту. Справа в тому, що юридично банк або фінансова організація не може розкривати стан рахунків своїх клієнтів третім особам, навіть подружжю. Це прописано в 60 статті Закону України «Про банки і банківську діяльність».

У 65 статті цього ж закону є і регламент, в рамках якого фінансові організації можуть розкривати банківську таємницю: тільки з письмового дозволу клієнта. Часто саме заборгованості за взятими потай кредитами стають причиною майнових судових суперечок.

Один з подружжя зобов’язаний виплачувати борги своєї половинки, якщо ж він вважає це несправедливим і незаконним, тоді він повинен довести свою правоту в суді.

Як можна не платити кредит за несумлінного чоловіка/дружину

До відповідного рішення суду, чоловік/дружина боржника не має зобов’язань перед банками і мікрокредитними організаціями. Немає 100% гарантії, яка вберегла б одну сторону від дій другої. Винятком є завчасно складений шлюбний договір.

У ньому можна прописати різні аспекти сімейного побуту, включаючи процес розподілу боргових зобов’язань. Якщо в шлюбному договорі зазначено, що борг є обов’язком виключно для того, хто позичав кошти, це звільнить другу сторону від задоволення будь-яких вимог кредиторів.

Але в більшості випадків шлюбний договір не був складений. В такому випадку довести свою непричетність до боргу і звільнитися від його сплати можна тільки через суд. Звернутися для вирішення цього питання може як банківська організація, так і одна сторона подружжя. Для цього потрібно виконати дії, наведені нижче.

Подати відповідну заяву чи зустрічний позов у разі, якщо банк вже висунув свої вимоги.

Заявити, що кошти були витрачені чоловіком не на сімейні, а на особисті потреби.

Довести це, враховуючи, що потребами сім’ї вважається покупка побутової техніки, ремонт, спільні поїздки і інші фінансові витрати.

Щоб довести цей факт, знадобляться показання свідків, які змогли б вказати, на що були витрачені кредитні гроші. У свою чергу, сторона, яка взяла кредит, може пред’явити докази, що гроші все-таки були витрачені на сімейні потреби. Нерідко виникають і суперечливі ситуації.

Розглянемо випадок, коли чоловік збирав на спільну поїздку, а незадовго до цього дружина взяла кредит без згоди чоловіка на приблизно аналогічну суму, витративши її на косметологічні процедури. Потім, через деякий час, з’ясувався факт існування кредиту і дружина намагається перекласти половину фінансової відповідальності на чоловіка. Йому потрібно довести, що гроші чоловіка витратила на цю саму поїздку, а на свої особисті цілі. Якщо його заощадження лежали в банку і потім він зняв частину коштів зі своїх рахунків, а якщо з косметологічної клініки збереглися чеки, то довести це буде нескладно. А ось якщо гроші у чоловіка зберігалися готівкою, то аргументувати свою правоту йому буде складніше.

У такому випадку суд може зобов’язати виплачувати борг одного з подружжя обох в рівній мірі. Але для погашення заборгованості перед кредиторами не може використовуватися особисте майно не причетне безпосередньо до позики людини, яке було одержане ним до шлюбу. Воно залишається в особистому користуванні і не підлягає стягненню.

Зловживання та шахрайство

Підозрілість судової системи до таких майнових позовів пояснюється просто: зустрічаються афери і змови, мета яких – заволодіти кредитними коштами. В рамках таких афер все спільно нажите майно і сімейні цінності завчасно переводяться на одного з подружжя. Платоспроможного і надійного перед обличчям закону. У нього може бути ідеальна кредитна історія.

Друга сторона буде прямою протилежністю: без офіційної роботи (або потім втрачає роботу) і цінного майна. По суті, стягувати з нього нічого. Цей неблагонадійний член подружжя бере в банку кредит на максимально можливу суму. Часто позики беруться відразу в декількох організаціях.

Шахраям залишається тільки отримати гроші і не платити за рахунками. Через деякий час, коли банку не вдається знайти безпосередньо позичальника, вони починають дзвонити іншій стороні подружжя. Вона, в свою чергу, заявляє, що не знала про борги, а гроші були витрачені на особисті потреби. Банк звертається до суду.

У суді формально невинний в розтраті кредитних грошей переконує всіх у своїй непричетності. Відповідно до частини 1 статті 60 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна приводити свої аргументи, і, якщо сторону, яка взяла кредит, нічим заперечити, то її визнають єдиним боржником.

У цієї сторони немає цінного майна і роботи. Через свою неплатоспроможність його не можуть зобов’язати вносити досить великі щомісячні платежі, особливо, якщо є інші обставини, наприклад, хвороба. У деяких випадках борги повністю списуються або реструктуризуються на вигідних для позичальника умовах. В результаті пара шахраїв привласнює кредитні кошти.

Саме тому більшість великих фінансових організацій все ж вимагає письмової згоди другого з подружжя. Так компанія страхує себе від недобросовісних позичальників і навіть в разі визнання самого боржника неплатоспроможним, отримує частину коштів від іншої сторони подружжя.

В кожному окремому випадку потрібна юридична консультація, адже на рішення суду може вплинути будь-яка деталь.

Получи беспроцентный кредит!
Отправь заявку и получи список организаций с лучшими условиями