https://kreditsonline.com.ua/uk/blog/khto-platytyme-kredyt-esly-lyudyna-pomerla/Хто платить кредит, якщо людина померла
Получи беспроцентный кредит!
Отправь заявку и получи список организаций с лучшими условиями

Хто платить кредит, якщо людина померла

Трапляється так, що позичальник, який оформив на себе кредит, помер, залишивши після себе борг. У цій ситуації, питання спадщини боргу хвилює перш за все його родичів. Особливо, якщо сума велика, хочеться знати, чи доведеться сім’ї виплачувати цей борг.

Що робить банк в разі смерті позичальника

Хто сплачує кредит якщо позичальник помер

З моменту, коли банк був повідомлений про смерть боржника, не пізніше 6 місяців він повинен повідомити спадкоємців про свої вимоги. Якщо банк не повідомили про смерть боржника, він може пред’явити свої вимоги протягом 1 року від моменту настання останнього терміну повернення боргу.

Кому виплачувати кредит

Відповідь на це питання дають пункти Цивільного, Сімейного та Житлового кодексу України. Успадкувати борги померлого може кілька осіб (інстанцій).

Після смерті позичальника, його борги не можуть бути визнані погашеними автоматично. Тільки в окремих випадках кредитні зобов’язання можуть визнаватися безнадійними. Хто може успадкувати кредит? Таких осіб (інстанцій) може бути троє.

Страхова компанія

У разі, якщо позичальник до укладення договору кредитування оформив договір страхування життя, всі виплати автоматично переходять до страховиків. Не виключено, що вони будуть намагатися “перекласти” свої зобов’язання на родичів (спадкоємців), тому нерідко в таких випадках варто скористатися послугами адвоката, який вивчить договір страхування померлого і врегулює це питання в досудовому порядку.

Але сплату пені і штрафів страхова компанія здійснювати не зобов’язана. У цьому випадку вони будуть погашатися за рахунок спадкоємців, поручителів або продажу майна померлого (а це неминуче, враховуючи те, наскільки довго тривають судові розгляди).

Спадкоємці

Якщо на родичів померлого було оформлено заповіт, то банк має повне право вимагати погашення боргу саме з них (згідно Цивільного Кодексу України), так як крім майна на них лягають і зобов’язання. При цьому кожен родич буде нести зобов’язання в сумі, яка не перевищує обсяг (матеріальна оцінка) отриманого в спадщину майна. Тобто, свої особисті кошти або майно спадкоємець не зобов’язаний витрачати на погашення боргу (а тільки в межах суми оцінки майна за заповітом).

Поручитель за кредитним договором

Якщо за договором кредитування у позичальника є поручитель, то після його смерті зобов’язання в повній мірі лягають на нього. При цьому відмовитися або оскаржити цей факт він ніяк не може.

Як не платити кредит за померлого

Якщо ви опинилися в числі родичів, на яких оформлено заповіт померлого з кредитними зобов’язаннями, то ви можете уникнути виплати боргу і всіх нюансів, пов’язаних з судовим процесом. Для цього ви повинні відмовитися від спадщини. Тобто відмовляючись приймати заповіт, ви автоматично захищаєте себе від боргових зобов’язань померлого. Так вчиняють в тому випадку, якщо боргові зобов’язання перевищують суму майна (коштів) за заповітом. У цьому випадку банк розпродасть заповідане вам майно і погасить суму боргу. Якщо ж цієї суми не вистачить, то решта кредиту визнається безнадійною.

Якщо ж сума кредитних зобов’язань істотно менше суми майна за заповітом, важливо своєчасно звернутися в банк, щоб уникнути штрафів та додаткових відсотків. Якщо ви самостійно проявляєте бажання погасити борг, кредитна комісія дуже часто йде на поступки, скасовуючи пені і штрафи.

Якщо ви є поручителем за кредитом, то у вас такого права немає, так як ви самі дали згоду виступати гарантом по кредиту.

Чи потрібно оформляти відмову

Банк має право пред’явити свої претензії особам, які підтвердили намір про вступ у спадкові права. Але тут є кілька моментів:

  • якщо ви не прописані на одній житлоплощі з людиною, яка оформила на вас спадок, ви не зобов’язані подавати відмову (він приймається автоматично, якщо протягом 6 місяців ви не подали заяви на вступ в спадок);
  • якщо ви прописані на одній площі з людиною, яка оформила на вас спадок, у вас є 6 місяців, щоб подати відмову від спадщини, інакше ви автоматично станете спадкоємцем.

Якщо заповіт не було оформлено

Якщо боржник не встиг оформити заповіт, кому переходить спадок і боргові зобов’язання? В Україні це питання регулюється 85-им розділом 6-ї книги Цивільного Кодексу. Спадщина померлого переходить до спадкоємців певної черги, що можливо в наступних випадках:

  • спадок не було залишено;
  • спадкоємець склав відмову або не прийняв оформлену на нього спадщину;
  • заповіт за результатами суду було визнано незаконним.

Черга спадкоємців

  • 1-а черга: батьки, чоловік (офіційний шлюб), діти (неважливо від якого шлюбу, головне, щоб у свідоцтві померлий був вказаний як один з батьків).
  • 2-а черга: рідні брати або сестри, дідусь і бабуся.
  • 3-тя черга: рідні тітки і дядьки.
  • 4-а черга: особи, які проживали зі спадкодавцем на протязі 5 і більше років.
  • 5-а черга: всі інші (внучаті племінники, двоюрідні сестри / брати, тітки / дядьки).

Спадщина розподіляється рівними частинами між спадкоємцями в рамках однієї черги. І поки є хоча б один спадкоємець з попередньої черги, наступній черзі нічого «не загрожує”.

Получи беспроцентный кредит!
Отправь заявку и получи список организаций с лучшими условиями