https://kreditsonline.com.ua/uk/blog/dopomoha-malozabezpechenym-simyam/Допомога малозабезпеченим сім'ям
Получи беспроцентный кредит!
Отправь заявку и получи список организаций с лучшими условиями

Допомога малозабезпеченим сім’ям: які виплати передбачені державою

Щорічно в бюджет України закладаються кошти на підтримку незахищених верств населення, в числі яких малозабеспечені громадяни. Казна на 2020 рік не зазнала істотних змін, тому більшість старих положень залишилися в силі. Змінюються тільки розміри прожиткового мінімуму, і то не відразу, а з липня, тому що з січня діють норми, актуальні в кінці 2019.

Дотації малозабезпеченим – це шанс поліпшити матеріальний добробут родини особам, які мають низькі доходи. Про те, кому вона належить, які документи потрібні для оформлення, куди звертатися за допомогою і хто не може претендувати на виплати, розповість наш матеріал.

Хто вважається малозабезпеченим

Допомога малозабезпеченим сім'ям

Відповідно до закону 1768-III, малозабезпеченій в Україні вважається сім’я, сукупний місячний дохід якої не перевищує величину прожиткового мінімуму, розрахованого для конкретно цієї сім’ї. Щорічно суми переглядаються відповідно до ПМ на цей рік. Хто заробляє менше розрахункових сум – може оформити виплати малозабезпеченим.

Що потрібно, щоб оформити допомогу малозабезпеченим, і як вона нараховується

Щоб претендувати на допомогу малозабезпеченим, необхідно звернутися до органу соціального захисту за місцем реєстрації або фактичного проживання. При подачі документів підрахунки враховують період на півроку, що передує даті звернення. Всі доходи (крім винятків) за ці півроку складаються разом і діляться на 6. Якщо отримана сума нижче, ніж розрахований ПМ, сім’я має право оформити і отримати виплати.

Винятками, які не враховуються як доходи, є:

 • дотації для малозабезпечених громадян, оформлені раніше;
 • субсидія на оплату ЖКП;
 • аліменти, сплачені членами сімейства;
 • оплата військових, які беруть участь в АТО.

Яка допомога малозабезпеченим передбачена в 2020 році

Розмір допомоги обчислюється як різниця між фактичними доходами сімейства і розрахованою сумою ПМ. Однак він не може перевищувати 75 відсотків від показника ПМ. Тобто навіть якщо домогосподарство взагалі не отримує грошей (що на практиці неможливо), посібник малозабезпеченим платитимуть в розмірі 75 відсотків загального прожиткового мінімуму.

Закон 294-IX, який визначає суми бюджету на 2020 року, в статті 9 встановив наступні процентні частки від ПМ, використані для кожного члена малозабезпеченого сімейства при розрахунку загального ПМ:

 • для працездатних громадян – 25%;
 • для дітей – 85% з 01.01.2020, 130% – з 01.07.2020;
 • для непрацездатного населення – 10%.

Крім того, встановлюються надбавки, які збільшують розрахунковий розмір ПМ. Для кожної дитини вони складають + 10%, для дитини-інваліда, дитини (батьків) з інвалідністю або дитини самотнього батька/матері – + 20%.

Для умовного домогосподарства, що складається з працюючого батька, непрацюючої матері, сина двох і дочки восьми років, а також бабусі-пенсіонерки, загальний сімейний ПМ буде розрахований за такою формулою:

 • з січня – 21020,25 (тато) + 21020,25 ( мама) + 17790,851,1 (син) + 22180,851,1 (дочка) + 1638 * 1 (бабуся) = 6426,19 грн.;
 • з липня -2197 0,25 + 2197 0,25 + 1859 1,3 грн.

Якщо батько заробляє в місяць 5000 грн, мама отримує 860 грн за народженням сина, а бабуся – 2000 грн пенсії, то загальний сімейний бюджет становить 7860 грн. Це більше, ніж встановлений розмір ПМ для січня, тому оформити допомогу не вийде.

З липня, коли вступлять в силу нові коефіцієнти, сімейний ПМ досягне 8783 грн. Якщо зарплата батька і пенсія бабусі залишаться без змін, а синові ще не виповниться 3 роки, можна оформити допомогу малозабезпеченим. Його сума складе 8783-7860 = 923 грн.

Як оформити допомогу малозабезпеченим: документи і інстанції

Оформити державну допомогу для малозабезпечених можна, звернувшись в органи соціального захисту населення з пакетом документів. У міській місцевості це Управління соціального захисту населення. Жителі села можуть звернутися до виконавчих органів місцевої ради, які зберуть документи і передадуть їх у відповідальний територіальний підрозділ служби соцзахисту.

Щоб отримати допомогу, необхідно подати такі документи:

 • документ, що засвідчує особу представника сімейства, який звернувся в органи соцзахисту;
 • довідка про склад сім’ї;
 • довідка про наявність земельної ділянки;
 • декларація про майно та доходи сімейства;
 • довідка про безпосередню участь в АТО.

Повний перелік документів, необхідних для отримання виплат, наводиться представниками соціальних служб під час звернення. Декларація заповнюється на місці, на основі документів про майно і довідок про доходи осіб, що входять до складу домогосподарства.

Довідку про доходи одного працюючого можна отримати за місцем працевлаштування. Для студента довідка про величину стипендії видається навчальним закладом. Особи, зареєстровані як ФОП на спрощеній системі оподаткування, можуть отримати відповідні документи в податковій.

Варто зазначити, що хоч підприємницька діяльність і не є перешкодою для виплат малозабезпеченим, встановлені законом умови не дозволяють оформити їх на практиці. Для «спрощенців» 1-ї групи прибуток за замовчуванням вважається рівною двом ПМ, 2-й – трьом, а 3-й – чотирьом. Маючи за документами заробіток від 4-8 тис. грн (навіть якщо реально він менше), складно вписатися в норми для отримання допомоги.

Пільги для малозабезпечених в Україні

Крім грошей, законодавством України передбачені пільги для малозабезпечених сімей, але їх список невеликий. Сімейства, визнані незаможними, мають право отримати за державний рахунок:

 • харчування дітей у шкільних їдальнях;
 • путівки для дітей на санаторно-курортний відпочинок;
 • субсидію або знижку на оплату комунальних послуг.
 • Інші пільги законом про бюджет на 2020 рік не передбачені.

Чому можуть відмовити в дотаціях

Оформити виплати малозабезпеченій сім’ї не вийде, якщо загальний її дохід за попередні півроку перевищував величину прожиткового мінімуму, розрахованого для цієї сім’ї. Крім того, існує затверджений законодавством ряд причин для відмови в призначенні допомоги малозабезпеченим:

 • у володінні домогосподарства знаходиться друге житло, площа якого перевищує 10,5 м2 на сім’ю плюс 21 м2 на кожну людину;
 • у володінні сімейства знаходиться більше одного автомобіля чи іншого транспортного засобу;
 • один з працездатних членів сім’ї не працював, не вчився у вузі, не служив в силових структурах протягом тримісячного періоду, що передує даті звернення;
 • при подачі декларації не були вказані додаткові джерела доходу;
 • один з членів сімейства зробив покупку товару або послуги на суму, що перевищує 10 сімейних ПМ, за минулий рік.

Винятками у випадках, перерахованих вище, можуть стати:

 • перебування непрацюючого члена сім’ї на обліку по безробіттю в ЦЗ;
 • один з членів не працював через догляду за дитиною, дитиною-інвалідом, інвалідом або літньою людиною старше 80 років;
 • в складі домогосподарства є інвалід;
 • батьки або опікуни виховують трьох і більше дітей віком до 18-річного віку або 23-річного – за умови навчання на очній формі;
 • тривала хвороба одного з членів сім’ї, що перешкоджає отриманню їм засобів до існування.

У таких випадках соціальні виплати малозабезпеченим не призначаються. Перестати платити можуть, якщо при подачі документів були невірно вказані або приховані важливі дані про заробітки.

Перегляд або припинення платежів можливо в разі зміни складу сім’ї, наприклад, смерті когось. Нарешті, зменшити суму до 50% можуть в разі, якщо сім’я не скористалася реальною можливістю поліпшити свій добробут. Це досить розпливчасте формулювання, яка не роз’яснюється в тексті закону 1768-III «Про державну соціальну допомогу …», через що визначити, що ж це за можливості, непросто.

Получи беспроцентный кредит!
Отправь заявку и получи список организаций с лучшими условиями